To sytuacja, w której najczęściej nie odczuwamy głodu i jak sama nazwa mówi, spożywamy posiłki/przekąski z nudów.W tym przypadku dobrze sprawdzi się określenie realnego poziomu głodu za pomocą skali głodu i sytości:
1- wygłodzenie,
2- silny głód,
3- głód,
4- lekki głód,
5- zaspokojenie,
6- nasycenie,
7- najedzenie,
8- przejedzenie,
9- objedzenie,
10- stan bliski mdłościom.
2. Podjadanie ze stresu
To sytuacja, w której chcemy „zagłuszyć” negatywne emocje, poprzez jedzenie smacznych posiłków/przekąsek. Tutaj dobrze sprawdzi się sporządzenie listy przyjemności. Wypisujemy na kartce kilka pozycji, które sprawiają nam przyjemność i w sytuacji stresowej sięgamy po nią, aby wybrać inną czynność, obniżającą napięcie.
3. Podjadanie ze względu na dostępność jedzenia
Na przykład: szwedzki stół, wakacje all inclusive, niezdrowa żywność w automatach, batony przy wyjściu ze sklepu. W przypadku szwedzkiego stołu/wakacji all inclusive, warto zastosować zasadę jednego talerza, ponieważ to zbyt częste dokładki będą powodowały przejedzenie.
W przypadku innych wyżej wymienionych zasada jest prosta: unikać bodźca. Starajmy się nie patrzeć na automaty z niezdrową żywnością/batony, nie zatrzymywać się przy nich, jeśli jest możliwość to nie przechodzić obok nich.
4. Przejadanie się (dojadanie po obiedzie i podjadanie między posiłkami)
To sytuacja, w której jeszcze nie dotarł do nas sygnał o sytości np. gdy zjemy zbyt szybko, po zjedzonym posiłku będziemy odczuwać głód. W tym przypadku warto spożywać posiłki bez pośpiechu, unikać czegoś co nas rozprasza w trakcie jedzenia np. oglądanie telewizji, czytanie gazety, odpisywanie na maila.
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za podjadanie są emocje, więc kluczową rolę w zapobieganiu podjadania odgrywa radzenie sobie z własnymi emocjami, ale jak widzicie przyczyn podjadania może być wiele i na każdą przyczynę znajdziemy inne rozwiązanie.