Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.
Woda jest głównym składnikiem naszego ciała, co oznacza, że prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu zależy bezpośrednio od odpowiedniego nawodnienia.
Woda jest niezbędna między innymi do prawidłowego procesu trawienia, działa nawilżająco co jest bardzo ważne dla ochrony stawów oraz reguluje temperaturę ciała.
Ciało dorosłego mężczyzny składa się w około 60% z wody, a kobiety w około 50-55%. Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski, powinniśmy dostarczyć około 2,5 litra wody dziennie u mężczyzn i około 2 litrów dziennie wody u kobiet. Wartości te mogą zmienić się w zależności od na przykład temperatury otoczenia, aktywności fizycznej czy masy ciała.
Dobrym rozwiązaniem jest obliczenie indywidualnego zapotrzebowania na wodę, jest to bardzo proste – średnie zapotrzebowanie na wodę wynosi około 30-35 ml na kilogram masy ciała.
Warto zaznaczyć, że wodę pozyskujemy nie tylko podczas bezpośredniego jej spożywania, ale także podczas spożywania na przykład warzyw i owoców.
Zatem jak właściwie nawodnić organizm?
Wodę najlepiej pić małymi porcjami, powoli. Nawet gdy nie odczuwamy uczucia pragnienia, należy pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości wody, ponieważ jak już wspomniałam jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy pamiętać, że w czasie wysokich temperatur, podczas występowania wymiotów czy biegunek, podczas przyjmowania leków moczopędnych, nasze zapotrzebowanie na wodę jest większe.
Gdy zauważamy takie objawy jak obniżona wydolność fizyczna, mniejszy apetyt, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, senność – może to świadczyć o odwodnieniu organizmu, dlatego też obserwujmy dokładnie nasze samopoczucie i starajmy się nie dopuścić do poważnego odwodnienia, przy którym niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem.