Osoby, które ze mną współpracowały lub cały czas współpracują, wiedzą, że moim zdaniem ODCHUDZANIE ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE. To nasze myśli i przekonania są w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne za efekt końcowy naszych starań.
Psychodietetyka, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie psychologii i dietetyki. Dzięki takiemu połączeniu, jesteśmy w stanie jeszcze skuteczniej pomagać w zmianie sposobu żywienia, ponieważ kluczowe jest to aby znaleźć PRZYCZYNĘ problemu, która często leży głęboko w naszej psychice.
Niejednokrotnie w gabinecie spotkałam się z osobami, które miały naprawdę duży problem z utrzymywaniem zaleceń dietetycznych. To często wcale nie jest tak, że są to ludzie leniwi czy niezdyscyplinowani, jak wielu osobom się to wydaje. Czasem brak wsparcia bliskich, czy nawet ciężkie przeżycia w dzieciństwie, złe wzorce żywieniowe w rodzinie, które są powielane od małego, nie pozwalają nam na sprawne zaadaptowanie się do zmian.
Wiele osób tak naprawdę wie jak się odżywiać, jakie produkty wybierać, a jakich unikać, ale z pewnych przyczyn te osoby nie są w stanie zastosować tej wiedzy w życiu codziennym.
Zadaniem psychodietetyka jest właśnie próba odnalezienia przyczyny problemów z nadmierną masą ciała czy rożnego rodzaju zaburzeniami odżywiania oraz wskazanie drogi indywidualnie dobranej do potrzeb konkretnego przypadku. To tym właśnie będę zajmowała się podczas współpracy psychodietetycznej z moimi pacjentami.
Diety z drastycznie niską kalorycznością mogą wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia (w tym zdrowia psychicznego).